مهم ترین نکات جهت کاهش مصرف برق در کولر گازی

کاهش مصرف برق در کولر گازی

استفاده صحیح و بهره وری مناسب از دستگاه های تهویه مطبوع علاوه بر افزایش کارایی این دستگاه ها موجب کاهش مصرف برق در کولر گازی و اسپلیت خواهد شد. کاهش مصرف انرژی هنگام استفاده از این دستگاه ها نیازمند دریافت اطلاعاتی است که به شما کمک می کند علاوه بر داشتن هوای خنک تر و مطبوع تر در تابستان، هزینه کمتری برای برق مصرفی خود پرداخت نمایید. و در صورت عدم توجه به این نکات مجبور به پرداخت هزینه های سرسام آور انرژی و تعمیرات خواهید شد.در صورتی که تمایل دارید در روزهای گرم تابستان بدون داشتن نگرانی پرداخت هزینه های سنگین برق از هوای خنک لذت ببرید.در این مقاله با ما همراه باشید تا مهم ترین نکات جهت کاهش مصرف برق در سیستم های تهویه را با شما به اشتراک گذاریم.

نکات اساسی هنگام خرید کولر گازی جهت کاهش مصرف برق در کولر گازی

هنگام خرید کولر گازی و اسپلیت نکات بسیاری مورد نظر خریداران می باشد مانند:

 • ظرفیت دستگاه
 • قدرت خنک کنندگی دستگاه
 • شکل ظاهری دستگاه و غیره.

یکی از نکات مهمی که باید هنگام خرید به آن توجه شود مصرف انرژی دستگاه می باشد. در ادامه نکاتی که باید هنگام خرید اسپلیت برای کاهش مصرف انرژی در آینده، به آن توجه کنید بیان شده است:

برچسب انرژی و اینورتر

هنگام خرید دستگاه تهویه مطبوعی را انتخاب کنید که کمپرسور آن از نوع اینورتر باشد و برچسب انرژی آن:

 • A
 • A+
 • A++
 • B

باشد. زیرا داشتن اینورتر و برچسب انرژی در رده های بیان شده نشانگر کاهش مصرف انرژی و کارایی بیشتر دستگاه نسبت به نمونه های مشابه می باشد. وجود اینورتر موجب شده تا دور کمپرسور در شرایط دمایی مورد نظر کاهش و افزایش یابد و مانند مدل های بدون اینورتر برای تنظیم دما کمپرسور خاموش و روشن نشود، زیرا این کار موجب مصرف زیاد برق می شود.

همچنین دستگاه های دارای اینورتر علاوه بر کاهش مصرف برق ،کنترل دمای بسیار مطلوبی دارند.

خرید کولر گازی و اسپلیت متناسب با شرایط آب و هوایی

توصیه می کنیم دستگاهی متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن زندگی می کنید خریداری نمایید. برای مثال استفاده از اسپلیت مناسب مناطق معتدل برای مناطق حاره ای کارایی لازم نداشته و  نه تنها کاهش مصرف انرژی به همراه ندارد بلکه سرمادهی کمی داشته و طول عمر دستگاه کم می شود. خرید دستگاه تهویه مطبوع باید با توجه به کلاس آب و هوایی منطقه انجام شود:

 • موتور دستگاه با کلاس T1 به این معنی است که دستگاه برای مناطق با اقلیم معتدل مناسب است.
 • کمپرسور با کلاس T2 به این معنی استن که دستگاه برای اقلیم های گرم و نیمه خشک مناسب است.
 • کمپرسور با کلاس T3 به این معنی است که دستگاه مناسب شرایط اقلیمی گرم و مرطوب (حاره ای) می باشد.

انتخاب دستگاه با کمپرسور مناسب محل نصب

کمپرسور کولرهای گازی و اسپلیت در سه نوع پیستونی، روتاری و اسکرول تولید و به بازار عرضه می شوند که هریک برای مناطق خاصی کارایی بیشتری دارند :

 • کمپرسور اسکرول برای توان خنک کنندگی بالا بیش از 24000 BTU
 • کمپرسور پیستونی برای توان خنک کنندگی بالاتر از 24000 BTU
 • کمپرسور روتاری برای مناطقی که در معرض مستقیم نور خورشید نبوده و جریان هوا دارند

انتخاب مناسب ظرفیت کولر گازی

یکی از گزینه های اساسی توجه به ظرفیت کولر گازی می باشد که عموما برروی برچسب انرژی دستگاه قابل مشاهده است. درصورتی که برچسب انرژی متناسب با ظرفیت فضای مورد نظر انتخاب شود تا 20 درصد موجب کاهش مصرف انرژی می شود.

توجه داشته باشید اگر در آخرین طبقه یک ساختمان قرار دارید و پشت بام شما در معرض تابش مستقیم نور خورشید است و موجب انتقال بیشتر گرما به واحد شما می شود بهتر است برای هر مترمبع از مساحت اتاق یا سالن بین 600 تا 800 BTU ظرفیت دستگاه تهویه مطبوع درنظر بگیرید.برای مثال یک اتاق پذیرایی با 25 متر مربع در طبقه وسط ساختمان به دستگاه با ظرفیت 12000 BTU مناسب می باشد.

توجه به آمپر برق مصرفی محیط

در صورتی که واحد کنتور برق ساختمان شما 25 آمپر است، نباید مجموع آمپراژ دستگاهی که خریداری می کنید بیش از 20 آمپر باشد. البته توجه داشته باشید آمپر مشخص شده روی دستگاه منظور آمپر مناسب برای راه اندازی اولیه دستگه بوده و پس از آن جریان برق استفاده شده تقریبا 30 درصد از آمپر راه اندازی کمتر خواهد بود.

نوع کولر گازی و اسپلیت

به جای خرید یک دستگاه با ظرفیت بالا توصیه می کنیم چند دستگاه برای هر اتاق با ظرفیت پایین و متناسب با متراژ هر اتاق تهیه نمایید. همچنین متناسب با متراژ فضایی که دارید قدرت سرمایش و ظرفیت دستگاه را انتخاب نمایید.به تبلیغات شرکت های وارد کننده در ارتباط با برندها توجه نکنید. هیچ دستگاهی با اینورتر تا 60 درصد کاهش مصرف انرژی نخواهد داشت. و دستگاه را با دقت و متناسب با نیاز و متراژی که دارید و محلی که قرار است دستگاه در ان نصب شود انتخاب نمایید.

 نصب مناسب و کاهش مصرف برق در کولر گازی

پس از خرید مناسب ترین سیستم برای محل نصب و راه اندازی دستگاه به نکاتی توجه نمایید:

 • معمولا کولر گازی را 40 الی 50 سانتی متر پایین تر از سقف نصب کرده تا جریان هوای خنک در محیط افزایش یابد.
 • در مکان هایی مانند رستوران ها که ارتفاع سقف تا کف بیشتر 2.8 می باشد، پنل داخلی باید در ارتفاع 2 متری از کف قرار گیرد.

این نکات تاثیری چشمگیری در کاهش مصرف انرژی دارند.از آنجایی که باد سرد اسپلیت از پنل داخلی به سمت رو به رو پرتاب می وند پس بهتر است دستگاه در جایی نصب شود که مقابل محل نشیمن اعضا در محل باشد.

 • همچنین در نظر باشید عموما دستگاه ها بین 5 تا 15 متر براساس ظرفیت، پرتاب باد دارند.

توصیه می‌شود کندانسور دستگاه در قسمت شمالی ساختمان و درو از نور مستقیم خورشید و تا جای امکان در سایه نصب شود . دقت داشته باشید کندانسور به گونه ای نصب شود که هوای آزاد بتواند به راحتی در پشت دستگاه جریان داشته باشد و در معرض باد قرار گیرد این کار انتقال حرارت در کندانسور را تسهیل می نماید. رعایت این نکات به میزان زیادی کاهش مصرف برق در کولر گازی و اسپلیت را به همراه داشت.

کاهش مصرف انرژی هنگام استفاده از کولر گازی

پس از نصب کولر گازی مناسب باید در زمان استفاده نیز نکات مهمی را رعایت نمایید. رعایت این نکات بسیار مهم و حیاتی می باشد و می تواند به شما کمک کند. از جمله:

تنظیم کولر گازی روی دمای مناسب

اصولا کولر گازی روی دمایی باید تنظیم شود که محیط خیلی سرد یا گرم نشود و دمای ملایمی داشته باشیم. بهترین درجه برای کولر بین 24 تا 26 درجه می باشد. با این کار باوجود اینکه فن پنل داخلی روشن است و مصرف برق آن بین 15 تا 30 کیلو وات است اما کمپرسور در بیشتر مواقع خاموش می باشد.(بیشترین سهم مصرف برق در کمپرسور می باشد).

سرویس به موقع کولر گازی

سرویس کولر گازی یکی از اقدامات بسیار مهمی می باشد که بهتر است هر 6 ماه یکبار یا بصورت سالیانه انجام شود.آلوده بودن فیلترهای کولر گازی سبب کاهش عملکرد این سیستم و افزایش مصرف برق خواهد شد. زمانی که فیلترها تمیز شود هوای مطلوبی از کولر گازی پخش می شود. کویل پنل خارجی کولر گازی و اسپلیت باید به صورت دوره ای تمیز شود تا باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان سیستم شود.خراب بودن کولر گازی نیز عامل دیگری برای افزایش مصرف دستگاه می باشد به همین دلیل تعمیر کولر گازی بسیار حائز اهمیت می باشد که باید توسط افراد ماهر و کار آزموده انجام شود.اطمینان از تمیز بودن سطح فین و کویل های کندانسور جهت کاهش مصرف برق در کولر گازی از نکات بسیار مهم می باشد.

به صورت ماهیانه حتما درب پنل داخلی را باز نموده و:

 • پنل داخلی فیلترها را شسشو دهید
 • همچنین سطح کویل ها را با دستمال مرطوب تمیز نمایید.

راه کار های دیگر جهت کاهش مصرف برق در کولر گازی

 • کنترل کردن شارژ گاز مورد نیاز کولر و در صورت نیاز شارژ مجدد دستگاه.
 • بررسی سالیانه ترمیم عایق لوله های رابط برای خنکی گاز مبرد از دست نرود.
 • استفاده از لامپ های کم مصرف به جای لامپ های قدیمی
 • بهتر است تا حد ممکن از پنجره‌های دوجداره استفاده کنید
 • استفاده از پوشش های ضدحرارت و ضد uv روی پنچره ها
 • استفاده نکردن از اجاق گاز، اتو و سایر لوازم برقی در ساعت 7 تا 10 شب که اوج مصرف

زیرا گرمای ایجاد شده از این وسایل سبب کارکرد بیشتر کولر گازی و اسپلیت برای خنک کردن خانه می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟